BİTLİS NEWS (TATVAN) - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Bitlis’in Tatvan ilçesinde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

KESK öncülüğünde düzenlenen etkinliğe HDP, YSP ve CHP il ve ilçe örgütleri, YSP Bitlis Milletvekili Adayı Semra Çağlar Gökalp, eski HDP Milletvekili Mizgin Irgat ve çok sayıda kişi katıldı.

Açıklama metni KHK ile ihraç edilen kamu emekçisi Abdulhakim Kartal tarafından okunurken YSP Bitlis Milletvekili Adayı Semra Çağlar Gökalp de kısa bir konuşma yaptı.

Konuşmasına baskıya, zulme, sömürüye karşı direnen başta kadınlar olmak üzere tüm emekçilerin bayramını kutluyorum diye başlayan Gökalp “Sizlerin de bildiği gibi 14 Mayıs tarihi bir seçimdir bizler için. Bu seçim Türkiye halkları için var olma ya da yok olma seçimidir. Halkın, işçinin, emekçinin umuda ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu seçimle birlikte hayallerimizi çalan bu iktidarı hep birlikte kovacağız. Bu halk bu günlere bir günde gelmedi, direnerek, mücadele ederek geldi. Halkın, işçinin, emekçinin parasını Ahlat’a yaptıkları ve belki yılda bir kez uğramadıkları saraylara harcarken insanlara açlıktan, evine ekmek götürememekten intihar eden anne babaların dramı kalıyor.” dedi.

YSP Bitlis Milletvekili Adayı Semra Çağlar Gökalp’in ardından KHK’lı öğretmen Abdulhakim Kartal’ın okuduğu metin şöyle;

“Merhaba; Gelecek Güzel Günlerin Yapıcıları, Var edenler, Üretenler,

Merhaba Kamu Emekçileri, İşçiler, Kadınlar,

Tek Adam Rejiminin Korkulu Rüyası Gençler Merhaba,

Merhaba Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelesinin Neferleri,

Buradan Bir Selam da Cezaevlerindeki Direnişçilere Gönderelim!

Selam Olsun Faşizme, Gericiliğe Boyun Eğmeyenlere!

Selam Olsun Kentlerine, Doğasına, Ülkesine Sahip Çıkanlara!

Selam Olsun Depremde Dayanışma İlişkileriyle Yaşatanlara, Acıyı Hafifletenlere!

Birlik, Mücadele Ve Dayanışma Günümüz 1 Mayıs Kutlu Olsun.

Kapitalizmin kar hırsı, iktidarın rant politikaları nedeniyle sonuçları çok çok ağır olan depremde yaşamlarını yitirenleri saygı ile anıyoruz.

Doğal bir felaketin insan eliyle son birkaç yüzyılın en büyük trajedilerinden birine dönüşmesine neden olanlar göstermelik açıklamalarla, birkaç tutuklamayla kendilerini işin içinden sıyıramayacaklar.

Ant olsun ki, yaşamını yitiren her bir canlının, denetimsizliğin, rant politikalarının yol açtığı yıkımların er ya da geç hesabını soracağız!

Her gün yaptıkları sahte açılış törenleriyle, doğalgaz aldatmacasıyla, savaş silahlarını sahneledikleri gösterileriyle bizlere depremin acısını unutturamazlar. Bizim TOGG’lara karnımız tok! Hiçbir hamasi nutuk kamusal hizmetlerin çöktüğü gerçeğini gizlemeye yetmez!

Dostlar, Yoldaşlar, Sevgili Kadınlar, Gençler,Kapitalizmin yarattığı ekolojik yıkımın, patriyarkanın ağır sonuçları karşımıza deprem gibi afetlerde daha fazla ölüm ve yıkım, daha fazla yerinden göç, mültecilik, daha fazla açlık olarak çıkıyor.

Zamlar, alım gücündeki erime hayatı yaşanılmaz kılıyor. Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılıyor. Ülkemiz her alanda Güvencesizler Cumhuriyeti haline geldi. Kadın işsizliği ve güvencesiz, kayıt dışı çalışma ortamlarında taciz, şiddet ve mobbing her geçen gün artıyor.

İşsizlik aldı başını gidiyor. Hiçbir dönemde olmadığı kadar yurt dışına beyin göçü yaşanıyor. İşçi cinayetlerinde adeta katliam yaşanıyor.

Her şeye zam gelirken artmayan, yerinde sayan tek şey bizim maaşlarımız!

Bereket fışkıran topraklarımızda tarım, çiftçilik, besicilik adım adım bitirildi. Sanayiden sonra tarımda da bu iktidar döneminde dış sermayeye bağımlı hale getirildik. Ciddi bir gıda krizi ile karşı karşıyayız. Gerçekten de yiğidin kuru soğana muhtaç hale geldiği günlerden geçiyoruz.

Yoldaşlar,

Bizden alınan vergiler savunma ve güvenlik adı altında silahlanmaya, teşvik-vergi affı olarak sermayeye, patronlara harcanıyor.

Kürt sorununda çözümsüzlük ve imha siyasetiyle kendi bekalarını garantiye almayı hedefliyorlar. Rant ve sömürü düzeni devam etsin istiyorlar. Çıkarlarını korumak için karanlık odaklar, militarist yapılar hep olsun istiyorlar. Aynı amacı güdenler seçime giderken en faşizan, en gerici ittifak çatısı altında birleştiler.

Ortak noktaları Kürt sorununda inkâr ve güvenlikçi politikalar, kadın karşıtlığı, gericilik, barışa karşıtlık, demokrasinin ortadan kaldırılışıdır.

Bunların bize reva gördüğü Kayyum düzenidir, ihraçlardır, adaletsizliktir, tekçiliktir, militarizmdir, işkencedir, cezaevlerinde insanlık dışı uygulamalardır. Yargı eliyle siyasi gözaltı operasyonlarıdır.

Yoldaşlar, Dostlar, Emekçiler,

Sabrımız tükendi. Artık böyle gitmez dedik, gerçekten de gitmiyor. Eşitlik, özgürlük, adalet, barış, demokrasi ve laiklik için artık yeter diyoruz!

Gün şikâyet etme günü değil.

Bu düzen ya değişecek ya değişecek!

Bu karanlığı işçi sınıfı, emekçiler, kadınlar, gençler, Aleviler, farklılıkları, cinsel yönelimleri ret edilenler, kölelik şartlarında yaşayan göçmenler, sizler, bizler yırtıp atacağız. Bizleri karanlıktan çıkaracak olan işte bu 1 Mayıs meydanlarında açığa çıkan iradedir.

Bizler;

•Emeğin sömürülmediği,

•%1’in değil %99’un mutlu yaşadığı,

•Sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının açık olduğu,

•Grev hakkının engellenmediği, kullanıldığında da yasaklanmadığı,

•Herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu,

•KHK ve fiili OHAL rejimine son verildiği,

•Ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halklarımıza ve emekçilere kesilmediği,

•Kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği,

•Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı,

•Eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hâkim olduğu,

•Düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak görülmediği ve cezalandırılmadığı,

•Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan,

•Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz.

Biliyoruz ki, böyle bir dünya ve ülke mümkündür.

Emekçiler olarak, işçi sınıfı olarak, kadınlar, gençler olarak özgürlük meşalesini yakıyoruz, yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz.

Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceğiz, bu düzeni değiştireceğiz!

Yaşasın 1 Mayıs!

Biji Yek Gûlan!"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.