DEM Parti'den Bitlis’te coşkulu mitingler

BELEDİYE 13 (BİTLİS) - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) seçim çalışmaları kapsamında Bitlis’in Ahlat (Xelat) ve Güroymak (Norşîn)  ilçelerinde miting düzenledi.

AHLAT

DEM Parti, Ahlat’ta düzenlediği mitingi eski otogar alanında gerçekleştirdi. Mitingin yapıldığı alan, DEM Parti flamalarıyla donatıldı. Ayrıca alan DEM Parti’nin projelerine ilişkin büyük bir pankart asıldı. Yüzlerce kişinin bir araya geldiği mitingte, DEM Parti Ahlat Belediye Eşbaşkan adayları Zelal Yılmaz ve Abdulsamet Baycan ile Milletvekilleri Hüseyin Olan ve Sırrı Sakık da katıldı. 

Alandaki kitle Ahlat Belediye Eşbaşkan adayları Yılmaz ve Baycan’ın alana girmesiyle büyük coşkuya kapıldı. Islıklar ve zafer işaretleriyle karşılanan Yılmaz ve Baycan’ın etrafını saran gençler daha sonra uzun bir süre kitlesel bir şekilde halaya durdu.

‘SANDIKLARA GÖMECEĞİZ’

Mitingde söz alan Zelal Yılmaz, ilkeli bir şekilde seçim çalışmalarını yürüttüklerini ve gitmedikleri mahalle, çalmadık kapı bırakmadıklarını söyledi. Mevcut AKP belediyesinin eşitlikçi olmadığını, yolsuzluk yaptığını ve halkın olanı birkaç aileye peşkeş çekildiğini vurgulayan Yılmaz, “31 Mart’ta onları bozuk yolların çamurlarına gömer gibi sandıklara gömeceğiz. Uzun süredir bu ülkeyi yönetiyorsunuz. Hala neyin sözünü veriyorsunuz. Halkımıza bu reva göremezsiniz. Bizim diğer partiler gibi uçuk projelerimiz yok. Bizim anlayışımızda ırk, din, dil ayrımı yapmaksızın herkese hizmet götürmek vardır. Hesap verilebilir, şeffaf bir anlayışımız, halkımızın kendini içinde gördüğü halk meclislerimiz vardır. Bizler gençlerimizin ve kadınlarımızın yanındayız. Bizler ayrımcılığı ve ötekileştirmeyi yok edip barış ve huzur ortamını getirecek DEM Parti’yiz. Bizler sizden size daha yakın olacağız. Bu seçim halkın emeklerini yandaşlarına aktaranlar, peşkeş çekenler ile her zaman sizlerin yanında olan DEM Parti arasında olacaktır” diye konuştu.

‘BİZİM ANLAYIŞIMIZ İNSAN ODAKLIDIR’

Abdulsamet Baycan, iktidarın her dönem kendi yandaşlarına çalıştığını ifade etti. Belediye yönetimlerinin hep “ayrımcı ve ötekileştirici” bir dil kullandığının altını çizen Baycan, “Biz hiçbir zaman bunların yaptıklarını tasvip etmiyoruz. Bu zihniyeti sandığa gömeceğiz. Seçim çalışmalarında da Kürt, Türk herkesin kapısını çaldık. Ama diğer partiler bunu yapmadı. Bu yüzden halk hep mutsuz oldu. Bunlar hiçbir zaman insan odaklı olmadılar. Ama bizim anlayışımız insan odaklıdır”

‘OYLARINIZA SAHİP ÇIKIN’

Herkesi selamlayarak sözlerine başlayan DEM Parti Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan, “Siz hepiniz gönüllü olarak geldiniz. Önümüzde iki gün var. Bu iki günde çok iyi çalışacağız. Ve Pazar günü de sandıkları yalnız bırakmadan Xelat’ta kesin kazanacağız. Sandık başlarını terk etmeyin. Oylar ilçe seçim kuruluna teslim edilene kadar ayrılmayacağız. Dikkat edelim oylarımızı çalanlar vardır. Onların görevi odur. Biz de ona karşı oylarımızı koruyacağız. Biz hırsızın geleceğimizi çalmasını engelleyeceğiz. Bu normal bir seçim değil. Onun için oylarınıza sahip çıkın” dedi. 

‘SİZ AYNI ZAMANDA BARIŞA KATKI SAĞLAYACAKSINIZ’

Ardından konuşan DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, Ahlat Belediye Eşbaşkan adayları Yılmaz ve Baycan’ın yetenekli kişiler olduğunu belirtti. Erkeklerin kirli elleriyle Ahlat’ı yönettiğini ve kadınların Yılmaz ile anlaşacağını belirten Sakık, “Xelat yeni bir yönetimle tanışacak. Ben 2021 yılında Agirî’de 2 kere AKP’yi sandığa gömdük. Biz halkımıza yalan söylemeyiz. Halkımızın parasına tenezzül etmeyiz. Hırsız değiliz. Gelen iki arkadaşımız da size gece gündüz hizmet edecekler. DEM Parti, AKP'nin yaptıklarına karşı size umut ışığı olacak. Biz bütün kimliklerin partisiyiz. Herkesin dinine, inancına saygı duyarız. Onun için partimizde Çerkezler, Ermeniler, Türkler, Terekemler var. Çünkü bütün kimlikleri kendi kimliğimiz gibi görüyoruz. Aslında yöneticiler halkın arasında nifak sokmaz ise halkın arasında herhangi bir sorun olmaz. Ama siyasetçiler sizi kutuplaştırmaya çalışıyor. Ama biz sizi bir arada tutmaya çalışıyoruz. Şimdi barış zamanı. Biz sadece oy istemiyoruz. Siz aynı zamanda barışa katkı sağlayacaksınız. Bütün paramız savaşa gidiyor. Biz artık paraların barışa ve huzura gitmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜROYMAK

Güroymak’ta miting DEM Parti ilçe binasın önünde yapıldı. Yoğun ilginin olduğu mitingde, gençlerin ilgisi dikkatlerden kaçmadı. Coşkulu miting alanında sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı. Yüzlerce yurttaşın katıldığı mitingde, çok sayıda yurttaş pencerelerden çatılardan mitingi izledi. Mitinge Güroymak Belediye Eşbaşkan adayları Ülfiye Özcan ile Mehmet Şirin Üncü ve DEM Parti milletvekilleri Hüseyin Olan ile Sırrı Sakık katıldı.

Burada ilk olarak Güroymak Belediye Eşbaşkan adayları Ülfiye Özcan ile Mehmet Şirin Üncü halkı selamladı.

DEM Parti Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan, Norşînlilere seslenerek, sandıklara sahip çıkmaları konusunda çağrıda bulundu. Olan, “Bin defa kayyım atarsalar bile bu halk hakikatten vazgeçmeyecek” dedi.

DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık ise kayyımların “zulüm politikası” olduğunu söyledi. Sakık, iktidarın Kürtlerin iradesini yok saydığını kaydetti. Sakık, “Bu halk özgür oluncaya kadar taleplerimizi yüksek bir sesle dile getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 'HALKIMIZIN GÜCÜYLE ÇALIŞIYORUZ'

Burada ilk olarak Güroymak Belediye Eşbaşkan adayları Ülfiye Özcan, önemli bir süreçten geçtiklerini söyledi. Ellerinden geldiği kadar herkese ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Özcan, “Devletin tüm gücünü arkasına alanlar hergün birşeyler  dağıtıyor, yapamayacakları sözler veriyorlar. Biz ise inancımızla, halkımızın gücü ile çalışıyoruz. Küçük vaatlerle iradenize kimse yön veremez, . Halkımız elini vicdanına koyup ne yapması gerektiğini çok iyi bilir. Biz ne aşiretçilik ne de din üzerinden bugünlere geldik, biz halkımızın inancı, emekleri ve bedelleri ile bugünlere geldik” diye konuştu.

 MÜCADELE VURGUSU

Mehmet Şirin Üncü ise bu süreçte kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederek, konuşmasına başladı. Üncü, “Değerli Norşîn halkı bir gün sonra sandıklara gideceğiz. Bu seçim sadece belediye başkanlarını seçmek için değil, bu halkın iradesini tanımayanlara karşı bir seçim olacak. Bu seçim halkın iradesini gasp edenlerle kendi iradesine sahip çıkanların mücadelesine sahip çıkanların seçimidir” ifadelerini kullandı.

Miting Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylarla son buldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.